Healthy, Delicious, and Less Expensive

Gourmet GetawayLunch can be a big waste of money. Even if you find a way to eat all of your lunches for just $20 a week, you’ll end up blowing $1,000 a year on lunch alone. For a college student, that’s insane. That expense increases if you are also buying breakfast and dinner. The fact is, we have to eat and food is expensive. But it can be cheaper if you know how to cook.

You can prepare a decent meal for you and all your roommates for less than the price of one order of Chinese take-out. If you pack up the leftovers, you’ve got a practically free lunch. Homemade food tends to have far less sodium and fewer preservatives as well, so by preparing a few meals, you’ll not only save money, but you’ll also begin improving your health.

If you get the chance, ask Mom, Grandma, and Aunt Bea for all their favorite recipes, and see if they’ll be willing to help you prepare a few of them before you head out to college. If you can cook, you’ll quickly become a dorm room favorite, and you’ll have a little extra money for gas or a few dates.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For questions or assistance, call: 800.654.1776 (USA) | 866.742.2487 (Canada) | 0808-101-7362 (UK) | 612.8311.3610 (AU)
7:00 AM - 6:00 PM MST Monday - Friday
© 2019 FC Organizational Products LLC. FranklinCovey is a registered trademark of FranklinCovey Co. Used by permission.